2020. március 17., 17:25 | Agroinform.hu

Milyen metszési és nyesedékkezelési gépeket, technológiákat válasszunk? Milyen módon befolyásolja az ültetvény fajtája, tulajdonságai a gép- és eszközválasztást?

 

A metszésnek alapvetően két formáját különböztetjük meg gépészeti szempontból: a géppel és az emberi erővel végzett metszést. Azt, hogy melyik ültetvényben melyik verziót érdemes előnyben részesíteni, legyen szó szőlőről vagy gyümölcsről, minden esetben a fajta és a művelésmód határozza meg.

Amennyiben a szempontok szerint kizárólag emberi erővel tud történni a metszés, ezt is érdemes részben gépesíteni a hatékonyságnövelés érdekében. Erre nyújtanak alternatívát a Campagnola elektromos metszőollói. Az új Plug-in széria megjelenésével számos ügyfelünknek sikerült jelentősen növelni a hatékonyságát.

Ha kizárólag emberi erővel történik a metszés, ezt is érdemes részben gépesíteni a hatékonyságnövelés érdekében

A gépi metszésnél használhatunk előmetsző, vagy síkfalmetsző gépeket. A szőlő esetében az előmetszés a BMV Italy gépekkel egyes függöny, szálvesszős és váltócsapos művelésben is elvégezhető. Ezek a berendezések jelentősen képesek megnövelni a hatékonyságot az emberi munkaerő kiváltásával.

Az előmetszés a BMV Italy gépekkel egyes függöny, szálvesszős és váltócsapos művelésben is elvégezhető

Mind a szőlő-, mind a gyümölcs ültetvények metszésekor képződik venyige vagy ágnyesedék. A venyigebálázás azoknak a gazdálkodóknak alternatíva, akik az elkészült bálákat fűtésre hasznosítják. Ez akkor ajánlott, ha a területen úgynevezett füves művelést alkalmaznak egyébként is. Ebben az esetben a nyesedéket mindenképpen el kell távolítani a területről. Abban az esetben, ha a sorköz talajművelő gépekkel művelt, úgy gazdasági és a tápanyag-visszapótlás szempontjából is előnyösebb összezúzni a venyigét, gallyakat és bedolgozni a talajba.

Kelemen Gábor cégvezető – Meződepo, Navik Alfa Kft.