Milyen típusú metszőollók kaphatók?
Miért jobbak a ma kapható metszőollók, mint a régiek?
Hogyan növelhetjük a metszőollók élettartamát? Cikkünkből megtudhatod.

növénymetszés az egyik legkevésbé kedvelt kötelező feladat a kiskerti hobbisták körében, hiszen az egyes fajok eltérő metszési igényekkel rendelkeznek, a művelet közepesen nehéz fizikai munkát jelent, olykor pedig egyéb nehézségekkel, például hajolgatással vagy éppen fára mászással, létrázással jár.

A metszést tanulni, gyakorolni kell, és bizony nem mindig sikerül elsőre tökéletesen. Metszési trükköket és tippeket gyakran lehet olvasni szakcikkekben vagy éppen internetes ismeretterjesztő olvasmányokban, ráadásul a téma nagysága miatt egyetlen írásban még zanzásítva sem lehet összefoglalni az általános tudnivalókat. Ezért most egy olyan metszési kisokos következik, ami nem a növények felől veszi górcső alá a műveletet, hanem a ritkábban szóba kerülő, a metszéshez használatos eszközöket mutatja be!

Metszéshez metszőolló kell, azt pedig bármelyik nagyobb üzletben lehet kapni. Bárcsak ennyire egyszerű lenne! Valójában sokféle eszköz kapható, melyek különböző típusú vágásokhoz valók, és ezeknek is léteznek alfajaik, érdekes változataik.

A metszőollók fajtái

Alapvetően kétféle típus létezik, a rávágó olló és a mellévágó olló. A különbség könnyen demonstrálható, nyissuk szét az egyik tenyerünket, és csapjunk rá a másik tenyerünk élével, ez a rávágó olló. A két nyitott tenyerünket tapasszuk egymáshoz, majd az egyiket mozgassuk fel-, a másikat lefele, ez a mellévágó olló.

A mellévágó típusokat élő növényekhez, vékony és vastagabb hajtások metszéséhez használjuk. Az éles, ívelt pengék minimális roncsolást okoznak, ami lényegi tényező, mivel a durva sebfelületen keresztül kórokozók juthatnak a növénybe. Ezek az ollók alkalmasak cserjék, rózsák, egyéb dísznövények, fiatalabb fák metszésére, és ezekkel lehet a gyümölcsöknél fontos precíz, tő közelében megejtett vágást elvégezni. Fontos, hogy a pengék szorosan illeszkedjenek egymáshoz, és persze hogy élesek legyenek.

A rávágó, más nevükön vágóüllős ollók inkább a már elhalt, elszáradt növényi részek metszésére valók, mivel a zsenge növényi rostokat összezúznák. Alkalmazhatók még keményebb típusú, fás részek eltávolítására is, de zöld, fiatal hajtásokat sose ilyen eszközzel metsszünk! A fentiekből kitűnhet, hogy

az átlagos hobbikertésznek elsősorban egy mellévágó ollóra lesz szüksége.

Miért jobbak a ma kapható metszőollók, mint a régiek?

Szinte minden háztartásban akad egy régi metszőolló, jellemzően piros, spirálrugós, nehéz fémdarab. Sokan hajlamosak azt gondolni, hogy a régi jó dolgok mellett ki kell tartani, ám a manapság kapható ollók többségükben sokkal jobbak. Hogy miért? Súlyuk a régen megszokott 30-40 dekagramm helyett 15-20 dekagramm, ami egy több órás metszésnél nagyon sokat számít! Nyelük jobban tapadó, ergonomikus kialakítású, anyaguk nem korrodálódó, strapabíró, rugójuk fejlettebb, a zármechanizmusuk pedig üzembiztosabb.

A boltokban számos példány közül lehet válogatni, a legolcsóbb darabokat ajánlott kerülni, ám ez nem jelenti, hogy csak a drágák jók! Vizsgáljuk meg a pengék feszességét, nyomjuk össze tucatnyi alkalommal a szárukat, és figyeljük meg, hogy mennyire kényelmes, mennyire könnyű a használatuk. A hosszabb nyél nagyobb erőkart jelent, vagyis vastagabb hajtásokat is könnyebb velük elvágni! Próbáljuk ki a pengék összezártságát megtartó biztonsági reteszt, hogy simán, pontosan működik-e.

A cserélhető rugós kivitel biztosítja a hosszú élettartamot, így ugyanis a rugó elfáradása után nem kell majd az egész eszközt cserélni. Amennyiben úgy ítéljük, hogy nem jelent majd nehézséget akár órákon keresztül használni, vegyük meg!

Érdekesség, hogy kaphatóak akkumulátoros, elektromos metszőollók is, melyek akkor jönnek jól, ha a kertészkedő például idős koránál, gyenge fizikumánál fogva vagy például egy ízületi betegség miatt nem tud tartósan nagy erőt kifejteni a kezével. Ezek a motoros metszőollók egy feltöltéssel akár 4-500 vágást is képesek elvégezni, így érdemi segítséget jelenthetnek.

Hogyan növelhetjük a metszőollók élettartamát?

metszőolló élettartamát nemcsak a minősége, hanem a használat mikéntje és a karbantartás is meghatározza. Az ollót munka közben sose tegyük a földre, a pengékre jutó föld, homok roncsolja az éleket, és megtartja a nedvességet, ami rozsdásodáshoz vezethet. Nagy segítség lehet egy övre akasztható hurkos vagy zsebes szerszámtartó, így két vágás között az olló biztonságos helyen lehet, és kényelmesebb is lesz a munka, ha nem kell pár percenként lehajolgatni érte.

Használat közben, de főképpen a munka végeztével az eszközt mindig tisztítsuk meg, beleértve a rugót, a pengét és a nyeleket, és pormentesen, szárazon rakjuk el, lehetőleg zárt helyre. Időnként fordítsunk figyelmet az élezésre, illetve rendszeresen ellenőrizzük, hogy a pengéket összeszorító csavar nem lazult-e meg! A metszőolló veszélyes eszköz, ezért kisgyermekes háztartásokban magas polcon vagy zárható szekrényben tartsuk!

2021. április 25., 16:31|Agroinform.hu – Megyeri Szabolcs

Üzletkötőink:

Dél-keleti régió
Solymosi Zoltán

tel.: +36 20 255 8612
e-mail: z.solymosi@navik.hu

Észak-keleti régió
Gergely Ármin

tel.: +36 20 531 5576
e-mail: a.gergely@navik.hu

Dél-nyugati régió
Kapin László

tel.: +36 20 493 0931
e-mail: l.kapin@navik.hu

Észak-nyugati régió
Pap Zoltán

tel.: +36 20 255 7003
e-mail: z.pap@navik.hu